Menü

Matematik

MATEMATİK

Her öğrenci Matematik yapabilir, tabii severse…

Okulumuzda matematik öğretiminin temel amacı; öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını dikkate alarak matematiği sevmelerini sağlamak, çocuklarımızın bilgi, kavrama, analiz, sentez, değerlendirme yapabilme güçlerini geliştirmek, onlara matematiği günlük hayatta kullanma becerileri kazandırabilmektir.

Ders işlenişinde öğrenci merkezli eğitim verilmektedir. Öğrencilerimizle ders işlenirken onlara soru sormayı, araştırmayı, tartışmayı, yorumlamayı hedef alan ortamlar hazırlanır ve doğru bilgiye hep birlikte ulaşılır. Sınıflarımızda hem gelenekselleşmiş beyaz tahta hem de pek çok modern materyal bulunmaktadır. Çocukların yaparak yaşayarak öğrenmeleri esas alınmıştır. Etüt gibi bireysel çalışmaların yanı sıra paylaşarak, birlik içinde etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, matematik ile ilgili gelenekselleşmiş kutlamalar da okulumuzda yapılmaktadır.

Matematik öğretmenlerimiz tarafından gönüllü olarak yapılan ÇOKOMAT (ÇAĞRI ORTAOKUL MATEMATİK TOPLULUĞU) etkinliğine okulumuzca büyük bir ilgi vardır. Bu etkinlikle öğrencilerimiz matematiğin eğlenceli yüzünü görüp yarışmalara katılmaktadır.

 

Uluslararası matematik olimpiyatları yarışmalarının sonucunda pek çok altın, gümüş ve bronz madalyalar ve sertifikalar okulumuza kazandırılmıştır.

 

2014 – AMC 8 Yarışması – 1 ALTIN, 1 GÜMÜŞ, 4 BRONZ

https://www.facebook.com/pg/ozelcagriokullariresmi/photos/?tab=album&album_id=750720774957639

 

2015 – WORLD EDUCATİON GAMES – DÜNYA 7.liği

https://www.facebook.com/ozelcagriokullariresmi/posts/1155103057852740

 

2016 – KANGURU TR Yarışması TÜRKİYE 1.liği

https://www.facebook.com/ozelcagriokullariresmi/posts/1321515381211506

 

Kültürümüzün önemli isimlerinden Nasreddin Hoca’yı da matematikle ilişkilendirerek Nasreddin Hoca Akıl Oyunları düzenlenmektedir. Gelenekselleşmiş olan bu oyunlar sayesinde öğrencilerin matematiği daha çok sevmeleri sağlanmıştır.

Diğer zümrelerle etkileşim halinde çalışılır. Türkçe ve matematiğin ortak ve güzel uyumuyla ortaya çıkan 1 Kelime 1 İşlem yarışması da öğrencilerdeki rekabet duygusunu artırır.

Matematik atölyelerimizde matematiksel terimleri 3 boyutlu hale dönüştürdük. Matematiksel terimlerle yaptığımız yiyecekleri proje sonunda afiyetle yedik. Hem aklımıza hem de gözümüze hitap eden bu proje öğrencilerin eğlenceli zaman geçirmesini sağlamıştır.